Loading
wczytuję, proszę czekać...
Dołącz do nas:

Praca w Polsce i koronawirus: Nowe rozwiązania dla cudzoziemców

prac w Polsce i koronawirus

Cudzoziemcy przebywający w Polsce na podstawie ruchu bezwizowego lub wiz Schengen będą mogli legalnie przedłużyć swój pobyt. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy związany z epidemią wirusa SARS-CoV-2. Osoby zza granicy pracujące w naszym kraju będą mogły  wydłużyć ważność kart pobytu oraz tymczasowych zaświadczeń tożsamości bez wizyt w urzędach.

31 marca 2020 roku weszła w życie ustawa, która umożliwiła legalne pozostanie w Polsce pracującym tu cudzoziemcom, a także osobom, które nie mogą opuścić kraju w związku z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2. 7 kwietnia w kolejnej ustawie zapowiedziano dodatkowe specjalne regulacje, dzięki którym cudzoziemcy nie będą musieli składać odrębnych wniosków, dokumentów czy ubiegać się o szczególne zezwolenia, aby pozostać legalnie w Polsce.

Kto będzie mógł przedłużyć legalność pobytu na podstawie krótkoterminowych tytułów pobytowych?

Nowy projekt ustawy dotyczy cudzoziemców, którzy w momencie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego (tj. 14 marca 2020 roku) przebywali w Polsce na podstawie:

  • wizy Schengen,
  • wizy, która została wydana przez inne państwo ze strefy Schengen (dotyczy to także wizy długoterminowej, która uprawnia do pobytu w okresie powyżej 90 dni),
  • dokumentu pobytowego, który został wydany przez inne państwo strefy Schengen,
  • ruchu bezwizowego,
  • wizy długoterminowej lub dokumentu pobytowego wydanego przez państwo członkowskie UE, które nie jest państwem strefy Schengen, jeśli w myśl przepisów UE dokumenty te uprawniają do przebywania na terytorium Polski.

Cudzoziemcy, którzy dysponują powyższymi dokumentami, będą mogli liczyć na przedłużenie legalnego pobytu. Będzie on obowiązywał do upływu 30-go dnia po odwołaniu stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemiologicznego w Polsce. Rozwiązania te są szczególnie znaczące dla osób pracujących w Polsce w oparciu o posiadane zezwolenie na pracę, zezwolenie na pracę sezonową czy oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy.

Jak będzie można przedłużyć pobyt na podstawie prawa okresów ważności kart pobytów i tymczasowych zaświadczeń tożsamości cudzoziemca (TZTC)?

W projekcie ustawy przewidziano przedłużenie okresów ważności kart pobytu oraz tymczasowych zaświadczeń tożsamości cudzoziemca (TZTC). W sytuacji, kiedy koniec ważności tych dokumentów następuje w okresie stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemiologicznego, cudzoziemcy będą mogli liczyć na ich przedłużenie do upływu 30-go dnia, który nastąpi po odwołaniu epidemii. Takie rozwiązanie umożliwi osobom zza granicy posługiwanie się dotychczasowymi dokumentami do momentu, aż będzie możliwe wydanie nowych. Jest to istotne szczególnie z punktu widzenia czasowego zawieszenia działalności przez urzędy wojewódzkie, a także Urzędu do Spraw Cudzoziemców.

Projekt ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 dostępny jest na stronie sejm.gov.pl (LINK: https://www.sejm.gov.pl/sejm9.nsf/druk.xsp?nr=330). Aktualne komunikaty na ten temat można śledzić na stronie internetowej Urzędu do Spraw Cudzoziemców.

Tags:
, , , , ,
Share this post on:

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kategorie

Twitter

Praesent commodo cursus magna, vel scelerisque nisl consectetur et. Vivamus sagittis lacus vel augue laoreet rutrum faucibus dolor auctor. Aenean lacinia bibendum nulla sed consectetur. Praesent commodo cursus magna, vel scelerisque nisl consectetur et. Donec sed odio dui. Donec ullamcorper nulla non metus auctor fringilla.