Legalizacja pobytu cudzoziemca po zmianie pracodawcy

By: admin
- 23/04/2020
- 0 Comments
- LikeUnlikeLike
- 900 Views
Zmiana pracodawcy przez cudzoziemca wiąże się z koniecznością uporządkowania jego sytuacji prawnej. Wiele osób nie wie, że musi ponownie zalegalizować czasowy pobyt w Polsce. HRLeasing.pl zajmuje się legalizacją pobytu czasowego cudzoziemców.
Legalizacja pobytu, zgodnie z polskim prawem, opiera się na świadczeniu pracy na warunkach i na rzecz pracodawcy wpisanego do zezwolenia. Cudzoziemcy, którzy legalnie pracują w Polsce, są zatrudnieni przez konkretnych pracodawców. Równocześnie każdy ma prawo do swobodnego wyboru pracodawcy, charakteru wykonywanej pracy czy miejsca wykonywanej pracy. Cudzoziemiec, podobnie jak polski obywatel, może zatem w każdej chwili zmienić zatrudnienie. W obecnej sytuacji gospodarczej i zdrowotnej spowodowanej COVID-19, takie sytuacje zdarzają się coraz częściej. Jednak wiele osób nie wie, że zmiana pracy wiąże się z ponownym przejściem procedury legalizacji pobytu w Polsce.

Czy trzeba legalizować pobyt czasowy po zmianie pracy i pracodawcy?
Legalny pobyt czasowy cudzoziemca i jego legalne zatrudnienie opierają się na jasnych zasadach. Cudzoziemiec, który posiada jednolite zezwolenie na pobyt czasowy i pracę, może świadczyć pracę wyłącznie na warunkach i na rzecz pracodawcy wpisanego w dokumentację legalizacyjną. Po zmianie zatrudnienia, decyzje legalizujące pobyt tracą ważność, ponieważ zezwolenia te nie uprawniają do wykonywania pracy na rzecz innego pracodawcy.
W jaki sposób można zmienić zezwolenie na czasowy pobyt po zmianie pracodawcy?
Zgodnie z przepisami, cudzoziemiec po zmianie pracy i pracodawcy, powinien złożyć odpowiedni wniosek o zmianę zezwolenia na pobyt czasowy i pracę. Może również złożyć wniosek o wydanie kolejnego zezwolenia na pobyt czasowy i pracę. Wybór odpowiedniej procedury zależy od statusu pobytu cudzoziemca w Polsce i charakteru jego zatrudnienia.
Czy wystarczy zmiana zezwolenia na pobyt czasowy i pracę?
Cudzoziemiec zatrudniony w Polsce, może w każdej chwili złożyć do wojewody wniosek o zmianę zezwolenia na pobyt czasowy i pracę z powodu zmiany pracodawcy. Tym samym pozwala mu to nadal legalnie pracować. Jednak ta procedura jest zarezerwowana wyłącznie dla cudzoziemców zatrudnionych przez agencje pracy tymczasowej. Zmiana zezwolenia na pobyt czasowy i pracę dotyczy tych cudzoziemców, którzy poprzez agencje pracy zamierzają pracować u innego pracodawcy.
Kiedy trzeba starać się o nowe zezwolenie?
Cudzoziemcy, którzy nie są zatrudnieni przez agencje pracy, przy zmianie pracodawcy muszą starać się ponownie o nowe zezwolenie na pracę. W praktyce oznacza to konieczność złożenia nowego wniosku i przejście całej procedury legalizacyjnej. Dopiero po uzyskaniu nowej decyzji wojewody, cudzoziemiec może legalnie podjąć zatrudnienie u nowego pracodawcy.
Jak dobrze przeprowadzić legalizację pobytu cudzoziemca?
Wyspecjalizowane agencje pracy, które zajmują się procedurą legalizacji pobytu cudzoziemców w Polsce, wiedzą w jaki sposób właściwie przeprowadzić cały proces. Gruntowna znajomość obowiązującego prawa oraz doświadczenie zdobyte podczas wieloletniej praktyki, pozwalają na poprawne i szybkie uzyskanie decyzji. Specjaliści z HRLeasing.pl od wielu lat skutecznie przeprowadzają procedurę legalizacji pobytu cudzoziemców w Polsce.
Leave a reply