Loading
wczytuję, proszę czekać...
Dołącz do nas:

Legalizacja pobytu cudzoziemca po zmianie pracodawcy

legalizacja pracy

Zmiana pracodawcy przez cudzoziemca wiąże się z koniecznością uporządkowania jego sytuacji prawnej. Wiele osób nie wie, że musi ponownie zalegalizować czasowy pobyt w Polsce. HRLeasing.pl zajmuje się legalizacją pobytu czasowego cudzoziemców.

Legalizacja pobytu, zgodnie z polskim prawem, opiera się na świadczeniu pracy na warunkach i na rzecz pracodawcy wpisanego do zezwolenia. Cudzoziemcy, którzy legalnie pracują w Polsce, są zatrudnieni przez konkretnych pracodawców. Równocześnie każdy ma prawo do swobodnego wyboru pracodawcy, charakteru wykonywanej pracy czy miejsca wykonywanej pracy. Cudzoziemiec, podobnie jak polski obywatel, może zatem w każdej chwili zmienić zatrudnienie. W obecnej sytuacji gospodarczej i zdrowotnej spowodowanej COVID-19, takie sytuacje zdarzają się coraz częściej. Jednak wiele osób nie wie, że zmiana pracy wiąże się z ponownym przejściem procedury legalizacji pobytu w Polsce.

legalizacja pobytu

Czy trzeba legalizować pobyt czasowy po zmianie pracy i pracodawcy?

Legalny pobyt czasowy cudzoziemca i jego legalne zatrudnienie opierają się na jasnych zasadach. Cudzoziemiec, który posiada jednolite zezwolenie na pobyt czasowy i pracę, może świadczyć pracę wyłącznie na warunkach i na rzecz pracodawcy wpisanego w dokumentację legalizacyjną. Po zmianie zatrudnienia, decyzje legalizujące pobyt tracą ważność, ponieważ  zezwolenia te nie uprawniają do wykonywania pracy na rzecz innego pracodawcy.

W jaki sposób można zmienić zezwolenie na czasowy pobyt po zmianie pracodawcy?

Zgodnie z przepisami, cudzoziemiec po zmianie pracy i pracodawcy, powinien złożyć odpowiedni wniosek o zmianę zezwolenia na pobyt czasowy i pracę. Może również złożyć wniosek o wydanie kolejnego zezwolenia na pobyt czasowy i pracę. Wybór odpowiedniej procedury zależy od statusu pobytu cudzoziemca w Polsce i charakteru jego zatrudnienia.

Czy wystarczy zmiana zezwolenia na pobyt czasowy i pracę?

Cudzoziemiec zatrudniony w Polsce, może w każdej chwili złożyć do wojewody wniosek o zmianę zezwolenia na pobyt czasowy i pracę z powodu zmiany pracodawcy. Tym samym pozwala mu to nadal legalnie pracować. Jednak ta procedura jest zarezerwowana wyłącznie dla cudzoziemców zatrudnionych przez agencje pracy tymczasowej. Zmiana zezwolenia na pobyt czasowy i pracę dotyczy tych cudzoziemców, którzy poprzez agencje pracy zamierzają pracować u innego pracodawcy.

Kiedy trzeba starać się o nowe zezwolenie?

Cudzoziemcy, którzy nie są zatrudnieni przez agencje pracy, przy zmianie pracodawcy muszą starać się ponownie o nowe zezwolenie na pracę. W praktyce oznacza to konieczność złożenia nowego wniosku i przejście całej procedury legalizacyjnej. Dopiero po uzyskaniu nowej decyzji wojewody, cudzoziemiec może legalnie podjąć zatrudnienie u nowego pracodawcy.

Jak dobrze przeprowadzić legalizację pobytu cudzoziemca?

Wyspecjalizowane agencje pracy, które zajmują się procedurą legalizacji pobytu cudzoziemców w Polsce, wiedzą w jaki sposób właściwie przeprowadzić cały proces. Gruntowna znajomość obowiązującego prawa oraz doświadczenie zdobyte podczas wieloletniej praktyki, pozwalają na poprawne i szybkie uzyskanie decyzji. Specjaliści z HRLeasing.pl od wielu lat skutecznie przeprowadzają procedurę legalizacji pobytu cudzoziemców w Polsce.

Tags:
, , , ,
Share this post on:

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kategorie

Twitter

Praesent commodo cursus magna, vel scelerisque nisl consectetur et. Vivamus sagittis lacus vel augue laoreet rutrum faucibus dolor auctor. Aenean lacinia bibendum nulla sed consectetur. Praesent commodo cursus magna, vel scelerisque nisl consectetur et. Donec sed odio dui. Donec ullamcorper nulla non metus auctor fringilla.