Loading
wczytuję, proszę czekać...
Dołącz do nas:

Cudzoziemcy nadal atrakcyjnymi pracownikami w Polsce

legalizacja pobytu HRLeasing.pl

Po wprowadzeniu nowych przepisów związanych z COVID-19 ustabilizowała się sytuacja cudzoziemców pracujących w Polsce w ramach pobytu czasowego. W dużych dolnośląskich zakładach produkcyjnych zlokalizowanych w specjalnych strefach ekonomicznych  pracownicy z Ukrainy czy Białorusi są nadal chętnie zatrudniani. Kluczem do sukcesu dla obu stron są wyspecjalizowane agencje pracy.

Jak wynika z danych Urzędu do Spraw Cudzoziemców, na koniec pierwszego kwartału tego roku legalnie pracowało w naszym kraju ponad 440 tysięcy cudzoziemców. Dolny Śląsk, Mazowsze i Małopolska pozostają najbardziej atrakcyjnymi regionami dla obcokrajowców, którzy tutaj pracują i mieszkają. Epidemia koronawirusa wyhamowała nieco stałą tendencję wzrostową zatrudniania specjalistów zza wschodniej granicy Polski. Niewielka część cudzoziemców, po wprowadzeniu obostrzeń związanych ze stanem epidemiologicznym, zdecydowała się wrócić do swoich krajów. Jednak zdecydowana większość, która od wielu lat mieszka w Polsce i najczęściej wiąże swoją przyszłość z naszym krajem, nadal u nas pracuje.

– Mamy podpisane umowy na leasing pracowniczy z dużymi zakładami produkcyjnymi zlokalizowanymi na terenie specjalnych stref ekonomicznych. Rekrutowani przez nas specjaliści są cenionymi pracownikami. Posiadają wymagane prawem uprawnienia i wysokie umiejętności, ale przede wszystkim to rzetelni fachowcy, którzy szanują pracę – przyznaje Jakub Arnold, prezes HRLeasing.pl.

Dzięki wprowadzeniu specjalnych rozwiązań dla cudzoziemców, włączono automatyczną ścieżkę przedłużenia pobytu czasowego do czasu zakończenia stanu epidemiologicznego w Polsce. Ustabilizowało to sytuację pracowników zza granicy i pozwoliło pracodawcom na utrzymanie stanowisk pracy dla zatrudnionych specjalistów z Ukrainy czy Białorusi.

– Trudno obecnie ocenić jaki będzie ostateczny wpływ pandemii na polską gospodarkę. Czy wzrośnie bezrobocie, czy Polacy życzliwiej spojrzą na sektory, gdzie wcześniej – nierzadko z powodu wysokości oferowanych zarobków – pracowali wyłącznie cudzoziemcy, czy wreszcie sąsiedzi ze Wschodu nadal będą chętnie przyjeżdżać do Polski do pracy? Czy zmienią się przepisy? Nie wiemy. Jednak, jako wyspecjalizowana agencja leasingu pracowniczego obserwujemy, że kraj pochodzenia pracownika nie ma większego znaczenia dla polskich pracodawców. Ważne są umiejętności, rzetelność i niezawodność. Poza tym pracownicy z Białorusi czy Ukrainy, bo tam rekrutujemy poszukiwanych w Polsce specjalistów, dobrze czują się w Polsce. Wielu pracowników HRLeasing.pl chce osiąść w naszym kraju na stałe, niektórzy ściągnęli już rodziny. Czują się związani z Polską, tutaj chcą żyć i pracować – dodaje.

Z badań przeprowadzonych pod koniec marca wynika, że ponad 80% pracujących w Polsce Ukraińców, chce u nas pozostać.  

Tags:
, , , ,
Share this post on:

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kategorie

Twitter

Praesent commodo cursus magna, vel scelerisque nisl consectetur et. Vivamus sagittis lacus vel augue laoreet rutrum faucibus dolor auctor. Aenean lacinia bibendum nulla sed consectetur. Praesent commodo cursus magna, vel scelerisque nisl consectetur et. Donec sed odio dui. Donec ullamcorper nulla non metus auctor fringilla.